Drodzy Czytelnicy!
tuż przed wakacjami oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”, który otwierają tematy ortodontyczne. Serdecznie zachęcam do lektury artykułów poświęconych płytce podniebiennej i lutowaniu w ortodoncji. Uwadze polecam także opis przypadku rekonstrukcji zwarcia z wykorzystaniem implantów oraz zębów własnych opracowany przez zespół techników i lekarzy, który został wzbogacony o obszerną dokumentację zdjęciową, obrazującą także efekt pracy w ustach pacjenta. Wydanie wakacyjne zawiera także dwa artykuły poświęcone cyfrowej protetyce, m.in. opis przypadku wykonania mini belki retencyjnej.
Sytuacja w kraju powoli się stabilizuje, stopniowo są znoszone kolejne obostrzenia, a organizatorzy imprez branżowych przygotowują się do realizacji projektów, które w ubiegłym roku nie doszły do skutku. Wrzesień zapowiada się bardzo aktywnie. Planowane są dwie imprezy targowe – Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie oraz targi CEDE, które mają odbyć się w Łodzi. Z kolei w planach naszych zachodnich sąsiadów jest organizacja targów IDS w Kolonii, które mają odbyć się w formie hybrydowej (na żywo w halach oraz online). Będziemy na bieżąco informować Państwa o planowanych wydarzeniach.
Życzę Państwu miłej lektury oraz udanego wakacyjnego wypoczynku.
Bruksizm należy do parafunkcji zwarciowych, które stanowią grupę nawyków dotyczących układu stomatognatycznego, jest definiowany jako nawykowa, niekontrolowana aktywność mięśni żucia. Stanowi on źródło wielu problemów stomatologicznych. Rozróżnia się bruksizm w czasie snu oraz w stanie czuwania.
Zjawisko przemieszczania zębów dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrzymywacze przestrzeni są konieczne, kiedy na skutek próchnicy bądź urazu dochodzi do przedwczesnej utraty zębów mlecznych. W artykule opisano m.in.: aparat Nance’a, łuk językowy oraz zaporę dla języka.
W artykule przedstawiono dwa przypadki kliniczne, mające na celu zbadanie różnic technicznych przy wykorzystaniu licowanego lub monolitycznego tlenku cyrkonu do produkcji pojedynczych koron w odcinku tylnym oraz omówienie zalet i wad obu metod.
W pracy opisano przypadek kompleksowego leczenia pacjenta z zaburzoną okluzją oraz licznymi brakami zębowymi, za pomocą nowoczesnych uzupełnień protetycznych wspartych na zębach własnych oraz na implantach.
W artykule przedstawiono ideę systemu CAD/CAM, jego genezę i zastosowanie, a także ukazano rozwój technologii skanowania i projektowania (CAD) oraz wytwarzania uzupełnień (CAM). Niniejsza praca stanowi część pierwszą projektu przedstawiającego historię technologii CAD/CAM od jej początków do czasów współczesnych.
Artykuł opisuje realizację istotnych elementów zlecenia – równocześnie – w polskim Centrum Frezowania Holtrade (belka retencyjna i proteza do testowania okluzji) oraz włoskim Centrum SLM (konstrukcja wtórna dla belki retencyjnej) – zaprojektowanych przez włoskie laboratorium dla pacjenta włoskiego gabinetu protetycznego.